Pyrocar 2014

IV. Největší setkání požárních

automobilů a jejich osádek v ČR

29. – 31.8. 2014

Letiště Přibyslav

Opět po třech letech přibyslavské letiště přivítalo jednu z největších hasičských akcí – PYROCAR 2014. Hasičská technika začala do letištního areálu najíždět již v průběhu pátku 29. srpna.

Ani náš sbor nemohl na tomto setkání chybět, a tak jsme vyjeli s naším zásahovým vozidlem VW T4  a historickým vozidlem ROBUR.

Než začal organizovaný páteční program, všichni přítomní hasiči se navzájem navštěvovali a sledovali další stovky a stovky najíždějících hasičských vozidel všech barev a tvarů.

V osmnáct hodin nastoupila na připravenou stage rock-jazzová skupina JADA Band a všechny účastníky navnadila na dlouhý večer svými jemnými texty a kultivovanou hudbou. Pavel Helan, finalista soutěže Československo má talent, následně všechny seznámil se svým koupeným černým iPhonem 4S vyrobeným v Číně a zazpíval za svitu reflektorů také několik dalších oslňujících písní.

Hudební těleso New TITAN, namíchané jak z ostřílených zábavových muzikantů, tak i mladých zapálených umělců, se následně až do noci snažilo skloubit na první pohled protikladné vlastnosti – a to zkušenost spolu s dravostí a zdravým amatérismem. Na letišti se tak začal ozývat rock z let osmdesátých a devadesátých, zazněly hity od světoznámých skupin, jakými jsou například AC/DC, Black Sabbath či Europe a jejich nejznámější song The Final Countdown.

Do tří do rána pak pro vytrvalé hasiče, před přicházející noční zimou vyzbrojenými nejen zásahovými oděvy a pivními kelímky, na pódiu probíhala diskotéka pod taktovkou Dräger DJe. Po nekonečném trsání na desítky písniček pak zbývalo již jen proplést se mezi zaparkovanými auty do stanů a prospat se na nadcházející hlavní sobotní program

V sobotu v jedenáct hodin, když už byli zaručeně všichni při všech pěti smyslech, byl Pyrocar 2014 slavnostně zahájen. Nejprve dorazila propagační jízda SHČMS a po krátkém úvodu následoval jeden z nejočekávanějších okamžiků celé akce – tříminutové houkání všech přítomných zásahových vozidel.

Letištní areál nedlouho poté začal kropit přívalový déšť a tisícovky přítomných návštěvníků i hasičů začaly hledat přístřeší ve stanech vystavovatelů i hasičů. Navzdory tomu, že první přeháňka netrvala dlouho, z areálu se pomalu ale jistě začalo stávat bahniště.Závěrečnou tečkou už ale bylo vystoupení skupiny Šatlava, v jejímž repertoáru jsou písně od takových umělců, jakými jsou například Aleš Brichta, Daniel Landa či Karel Gott. Nebojí se však zahrát ani songy od Divokého Billa, Mňágy a Žďorp či písničky své.

I letos jsme si setkání nesmírně užili i přes nepříznivé počasí to byl parádně prožitý víkend s hasičskou společností . Organizátorům děkujeme a těšíme se zase za tři roky.