Povodně

Snad každý občan této republiky zaregistroval ničivé povodně, které zasáhly naši zemi. Nás hasiče to nenechalo klidné, a proto jsme se chytli myšlenky bratra poslance Karla Černého nějakým způsobem pomoct. Na výborové schůzi se rozhodlo, že pomůžeme jak penězi, tak prací. Za pomoci členů našeho SDH se podařilo získat 22700 kč. V neděli se konala v kapličce v Dolních Hamrech mše svatá, kde byli osloveni návštěvníci, zda by také přispěli a vybrala se částka 2800,-Kč.
   Po složitém pátrání a ve spolupráci s hejtmanem olomouckého kraje jsme vytipovali obec TOMÍKOVICE. V pondělí 6.7.2009 nás 9 dobrovolníků
Karel Černý, Lojza Březina, Bohouš Šimůnek, Pavel Kroupa, Jirka Šípek, Roman Březina, Tomáš Černý, Maruška Šimůnková a Martina Březinová nasedli do vozidla a v 5.00 ráno vyjeli směr Tomíkovice okres Jeseník. Po dlouhé a úmorné cestě jsme přijeli konečně na místo a viděli tu katastrofu a nebylo nám vůbec příjemně. V televizi reportáže byly, ale věřte, že na vlastní oči je ta katastrofa ještě hroznější. Opravdu malinkatý potůček se proměnil  v nekontrolovatelný živel a bral sebou úplně všechno domy, kůlny, pergoly, kurníky, stromy a silnice. Všude bylo bahno a cítit hniloba.
   V Tomíkovicích na nás čekal velitel tamního hasičského sboru pan Jaroslav Mareček. Ukázal nám jejich stařičkou zbrojnici, které se voda taky nevyhnula. Sbor je to mlaďoučký, znovu založený asi před půl rokem a má 12 členů. Nevlastní ani hasičský vůz a vybavení nemají skoro žádné. Starosta a velitel tohoto sboru si sami koordinovali záchranné a uklízecí práce a proto jsme se na místě rozhodli, že námi vybrané peníze pomůžou nejvíc jejich SDH, protože oni budou nejlépe vědět jak s penězi naložit. Na místě pomáhalo více sborů dobrovolných hasičů a armáda. Je v pořádku, že i přes finanční krizi, dokáží dobrovolní hasiči pomoct a nemyslí jen sami na sebe. Všichni bratři hasiči už jsou unavení, pracují tam od rána do noci a v noci si ještě musí hlídat zachráněný majetek, protože se najde ještě mnoho nenechavců, kteří se přiživují na cizím neštěstí. Práce je tam opravdu dost. My jsme dostali za úkol vyčistit zahradu na které původně stála dvoupatrová stodola, zahradní domek a skleník a část koryta řeky. Všechny věci se buď pálí nebo hází do kontejneru kvůli hygieně. Domů jsme přijeli v pozdních hodinách, řádně unavení, ale s krásným pocitem, že jsme pomohli. Proto smekáme před všemi co se podílí na likvidaci škod.
   Chtěla bych touto cestou poděkovat návštěvníkům Mše svaté v Dolních Hamrech za finanční dar, sestrám a bratrům z našeho SDH za vybrané peníze a 9 členům za vykonanou práci.
autor Martina Březinová

Středa 24. a čtvrtek 25. června letošního roku se zapíší do historie povodní v České republice. Sever a střed Moravy zasáhly silné deště, které vyústili v ničivé záplavy se ztrátami na životech.
Povodňová vlna, která se přehnala Novojičínskem, dosáhla dva metry nad úroveň stoleté vody. Vodní toky na Vsetínsku zaplavily až stovky domů a několik silnic.
Hasiči zasahovali při záchraně lidí, kteří byli uvězněni v autech na zaplavených komunikacích, nebo v rodinných domech, ketré již kvůli situaci v okolí nemohli opustit.
Na pomoc bylo do postižených oblastí vysláno víc jak 600 vojáků s technikou, hasiči při záchranných pracích spolupracovali s dalšími záchrannými a bezpečnostními složkami a vedením Moravskoslezkého kraje se starosty postižených obcí.
Tyto záplavy byly horší než v roce 1997 a vyžádaly se 14 lidských životů.
     Od 14. do 16. října vítr a sněžení způsobily kalamitu na celém území České republiky. Hasiči zasahovali u 1500 mimořádných událostí. Nejvíce zásahů bylo v Libereckém, Pardubickém a Moravskoslezkém kraji. Nasazeno bylo celkem 472 jednotek Hasičského záchraného sboru ČR a jednotek dobrovolných hasičů. Zachráněno nebo evakuováno bylo 125 osob.